ВРЪЗКАТА МЕЖДУ ЧРЕВНИТЕ БАКТЕРИИ И ЩИТОВИДНАТА ЖЛЕЗА
Един малко известен факт е, че ролята на чревните бактерии е да съдействат за превръщане на неактивни T4 в активна форма на хормони на щитовидната жлеза, Т3. Около 20 процента от Т4 се превръща в Т3 в стомашно-чревния тракт под формата на Т3 сулфат (T3S) и triidothyroacetic киселина (T3AC). Превръщането на T3S и T3AC в активна T3 изисква ензим, наречен чревна сулфатаза.
От къде идва чревната сулфатаза? От здрави чревни бактерии. Чревната дисбиоза, дисбаланс между патогенни и полезни бактерии в червата, значително намалява превръщането на T3S и T3AC в T3. Това е една от причините, поради които хората с лоша чревната функция може да имат симптоми за проблем на щитовидната жлеза.
Възпаление на червата намалява T3 чрез повишаване на кортизола. Кортизол намалява активни Т3 нива, като същевременно увеличава нивата на неактивни T3.
Проучванията също така показват, че клетъчните стени на чревни бактерии, наречени липополизахариди (LPS), имат отрицателен ефект на щитовидната жлеза по няколко начина.
LPS:
-намаляване на нивата на хормоните на щитовидната жлеза;
– рецепторите на щитовидните хормони се понижават
-увеличават размера на неактивни T3;
-намаляване TSH / щитовидната жлеза стимулиращ хормон/
-насърчаване на автоимунно заболяване на щитовидната жлеза
Други връзки между червата и щитовидната жлеза
Хипохлорхидрия /Hypochlorhydria/, или намалена стомашна киселина, повишава чревната пропускливост, възпаление и инфекция. Изследвания са показали силна връзка между атрофичен гастрит на стомаха, състояние, свързано с hypochlorhydria и автоимунно заболяване на щитовидната жлеза.
Запекът може да навреди на нивото на хормон и предизвика повишение на естроген, който от своя страна повдига щитовидната жлеза-свързващия глобулин (TBG) нива и намалява количеството на свободните тироидни хормони, които са на разположение на тялото. От друга страна, с ниска функция на щитовидната жлеза се забавя времето за преминаване, освобождаване на червата, което води до запек и увеличаване на възпаления, инфекции и малабсорбция.
И накрая, един муден жлъчен мехур може да пречи на детоксикацията да предпазва от хормони да се изчистват от организма, а хипотиреоидизъм да възпрепятства GB функцията чрез намаляване на жлъчния поток.
Изцеление на болестта по оста черва-щитовидната жлеза
Всички тези връзки показват, че не можете да имате здрави черва без здрава щитовидна жлеза, и не може да имате здрава щитовидната жлеза без здрави черва. За да се възстанови правилното функциониране на връзката черва-щитовидна жлеза, процесът трябва да бъде разглеждан едновременно.
Лечението на червата е огромна тема, която не може да бъде адекватно покрита в няколко кратки изречения. Но трябва да се каже това:
Първата стъпка е винаги да се разбере какво причинява дисфункция на червата. Понижение функциите на Щитовидната жлеза е една възможна причина, но често hypochlorhydria, инфекции, дисбиоза, непоносимост към храни (особено глутен), стрес и други фактори, играе още по-важна роля. Втората стъпка е да се отговори на тези фактори и да се отстранят всички потенциални причинители. Третата стъпка е да се възстанови целостта на чревната бариера. Предпочитан подход за тази последна стъпка е подходящата диета.
Влиянието на хормоните на щитовидната жлеза върху червата е една от многото причини защо се препоръчва на хората с постоянно високо ниво на TSH и ниски T4 и T3 да вземат хормони. При намалени хормони на щитовидната жлеза ще е трудно да се лекуват червата и възпаление на червата, а спуканите черва допринасят за почти всяка болест, включително хипотиреоидизъм.
Въздействие с диета за преодоляване на синдрома на пропускливите черва и немедикаментозна част от терапията на болестта на Хашимото,
Ограничения:
-зелен и черен чай, както и билкови чайове съдържащи танини, като мурсалски чай и други .като кафе, и червено таниново вино. Танините са дъбилни вещества /белтъчни коагуланти/ и „издъбват” нежната повърхност на стомашната лигавица, водят до понижено излъчване на солна киселина и атрофичен гастрит. Една от причините за дисбактериозата, водеща до „теч” на чревната бариера. Капка мляко в чая или кафето по английска традиция неутрализират активността на таниновата киселина донякъде.
-соята и соевите продукти и прясното зеле следва да се избягват, тъй като са заподозрени в проблеми на щитовидната жлеза.
-избягване на белия хляб, който наред с глутена, като глутенова съставка съдържа гликопротеин наречен глиадин, който провокира хормона зонулин да отвори теч в чревната бариера за големи молекули несмляна храна, токсини и антигени, които задействат щитовидната жлеза да произвежда антитела.
-избягване на сладкото изкушение от захар, мед, шоколад и др. Постоянният глад за сладко или желанието за алкохол показва вероятност от прорастване на гъбичките кандида/кандидоза/ едни от причинителите на теча в чревната бариера така че е необходимо почти пълно ограничаване на сладкото. Малки дози алкохол обаче действат благоприятно на жлъчния мехур, като го активизират и биха нормализирали жлъчния поток.
Препоръки:
-ежедневна консумация на хранителни продукти (напр. пълнозърнести изделия) с извлек от кафяви морски водорасли/алгин/. Гулуроновата киселина от извлека, като съставна част на алгиновата киселина, образувана в стомаха, вследствие на конверсията на извлека, провокира рецепторите на чревните клетки да излъчват муцин-жизненоважно съединение за защита на чревната лигавица. Свойство присъщо единствено на алгина от най-често използваните хранителни фибри, като целулоза и пектин. Минимална доза от 1 хлебче от 35 гр .или филия на ден, или да се консумира по толкова на всяко хранене. Водорасловите фибри чистят стомашно-чревният тракт, извличайки токсините, потенциални активатори на реакция на имунната система и преодоляват симптома на ленивите черва.
-консумация на качествени аминокиселини от белтъчна храна, като прясно месо или риба по около 85-115 гр. дневно, или костен мозък с високо съдържание на L-глутамин за изграждане на качествени клетки на чревната лигавица, които се подменят на всеки 3 дни. Най-кратък живот имат от всички клетки на организма.
-консумация на пробиотични храни, като кисело мляко, кисело зеле, най-вече кисели краставички, туршии, сирене и въобще храни, преминали млечно-кисела ферментация за възстановяване на баланса на чревната флора.
-консумация на чесън на хапчета или нарязани на хапчета скилидки, които се гълтат без дъвчене. Чесънът е природен антибиотик, ефективен срещу гъбичките кандида. Гъбичките кандида също са заподозряни за предизвикване на „теч” в чревната бариера, поради способността на техен ензим да имитира храна и „лъже” чревните клетки да отварят пропускливост. Проблемът с гъбите кандида, които иначе са обитатели на дебелото черво е прорастването им и навлизане в тънкото черво.
-намаляване количеството на плодовете за сметка на зеленчуците: до 5% дневен прием на плодове и около 30% зеленчуци Други храни да заемат 50% от дневния прием: цели зърна, кафяв ориз, пълнозърнести макарони, ечемик, мюсли, пълнозърнест хляб и бобови растения, като зелен фасул, нахут, леша, шарен боб, грах, черен, бял и розов боб
добавки:
-рибено масло от сьомга с омега 3 мастни киселини -капсули по 1000мг. По една на ден. Те имат положителен ефект при възпалителни процеси в организма.
-селен, помага при тироидното производството на хормони, но също така насърчава глутатион производството. Глутатионът е най-мощният антиоксидант на тялото и помага да се изчистят токсините и тежките метали, които могат да стоят и като причина за тиреоидна дисфункция. Вашите ежедневни нужди могат да бъдат задоволени от ядене само на 2 бразилски ореха дневно. Детоксикантите хелатори, които действат чрез кръвния поток винаги трябва да се използват в комбинация с водорасловите фибри, които ги свързват в червата в неразтворима форма, за да не се получи капанът на детоксикацията –реабсорбция и вторична токсикация.
Преодоляването на дисбактериозата, като причинител на „теча” на червата и от там автоимунните заболявания не е особено трудно. Трудното е да се преодолеят в последствие хранителните навици, изграждани с години и при които е възможно „любими” храни да смущават баланса на чревната флора., а той е крехък по принцип, защото между „добрите“ и „лошите“ бактерии стои по-голямото мнозинство от междинни бактерии, които стават „лоши“ веднага когато добрите намалеят и стават „добри“, когато добрите възстановят броя си.
Фокусът трябва да бъде върху не мазно месо, зеленчуци, плодове, храни с високо съдържание на хранителни влакнини/фибри/, сърдечни здравословни мазнини и омега 3 мастни киселини.
Синтетичните хормони, приемани паралелно с водорасловите фибри за преодоляване на пропускливите черва е възможно да намалят действието си, затова е добре да се вземат 1 час преди хранене. Същото би трябвало да важи и за рибеното масло с омега 3 мастни киселини, защото водорасловите фибри не допускат 75 % от мазнините приети едновременно с тях в кръвния поток.
Източник: Крис Крейсер, Хироми