Ето в какво се състои магията на подправките:
Подправките и билките увеличават хранителната плътност и засилват свойствата на полезните нутриенти в храната. Те съдържат цяло богатство от антиоксиданти, минерали и витамини. С други думи, тайландското пиле например, е за предпочитане пред класическото печено или пържено пиле.
Подправките и билките имат термогенен ефект. Тъй като са плънти и концентрирани, подправките са термогенни, което означава, че естествено ускоряват метаболизма и улесяват отслабването.
Някои билки и подправки увеличават чувството за ситост, така че „безболезнено” намаляват количеството на изядената храна.
Билките и подправките имат реални лечебни свойства. Постоянно нараства броят на изследванията, които откриват нови и нови ползи на подправките за здравето. Например, през 2003 г. експеримент с 60 души, болни от диабет от втори тип, показва, че приемането на две чаени лъжици канела дневно за шест седмици, значително намалява нивата на кръвната захар. Канелата също регулира нивата на холестерола и триглицеридите, най-вероятно защото инсулинът играе ключова роля в регулирането на мазнините в организма.
Опитайте се да добавите и да съчетаете тези билки и подправки в ежедневната си диета, особено ако имате някои от тези здравословни проблеми:
Розмаринът и босилекът имат силно противовъзпалително действие.
Кимионът и градинският чай предпазват от деменция.
Червен пипер и канела се препоръчват при проблеми с наднорменото тегло.
Кориандърът и канелата нормализират кръвната захар и нивата на инсулин.
Лимонова трева, индийско орехче, дафинови листа и шафран използвайте за успокояващ ефект върху нервната система.
Куркумата предпазва и дори се бори с рака.
Риганът е мощно противогъбично средство.
Чесънът, синапеното семе и цикорията предпазват и укрепват сърцето.
Босилек и мащерка – за запазване на свежа кожа.
Куркума, босилек, канела, мащерка, шафран и джинджифил са незаменими имуностимулатори.
Кориандърът, розмаринът, червеният пипер, бахарът и черният пипер помагат при депресия.